Français

2018 Election

Conseil scolaire public du Nord-Est de l'Ontario

Headquarters: North Bay
Website: www.cspne.ca
Voting Regions: 9
Total Trustee Seats Available: 12

Secteur A: Gravenhurst, Bracebridge, Lake of the Bays, Huntsville, Muskoka Lakes, Georgian Bay, Whitestone, Carling, Town of Parry Sound, McDougall, McKellar, Archipelago, Seguin, West Parry Sound Board of Education, Nipissing Combined School Boards, McMurrich/Monteith, Perry, Kearney, Armour, Burks Falls, Magnetawan, Strong, Machar, South River Village, Powasan Municipality, Callander, Nipissing Township, East Parry Sound Board of Education, Papineau, Mattawan, Mattawa, Calvin, Bonfield, Chisholm, East Ferris

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Denis BOYER
    Denis BOYER
    Image of checkbox
    Acclaimed

Secteur B: North Bay

Number of Available Seats: 2
  • Placeholder image of Jules DUCHESNE
    Jules DUCHESNE
    Image of checkbox
    Elected
  • Placeholder image of Manon HENRIE-CADIEUX
    Manon HENRIE-CADIEUX
    Image of checkbox
    Elected
  • Placeholder image of Henri MENARD
    Henri MENARD

Secteur C: Nipissing Ouest

Number of Available Seats: 2
  • Placeholder image of Michel FAUCON
    Michel FAUCON
    Image of checkbox
    Acclaimed
  • Placeholder image of Denis LABELLE
    Denis LABELLE
    Image of checkbox
    Acclaimed

Secteur D: New Liskeard, Temagami, Coleman, Latchford, Cobalt, Town of Haileybury, Harris Dymond, Hudson, Kerns, Harley, Casey, Brethour, Hilliard, Armstrong, James, Dack, Charlton, Evanturel, Englehart Town, Chamberlain, Matachewan, McGarry, Larder Lake, Kirkland Lake, Kirkland Lake Locality Education, Timiskaming Locality Education

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Roger BRAZEAU
    Roger BRAZEAU
    Image of checkbox
    Elected
  • Placeholder image of Bruce CAZABON
    Bruce CAZABON

Secteur E: Timmins

Number of Available Seats: 2
  • Placeholder image of Nicole ARCAND
    Nicole ARCAND
    Image of checkbox
    Elected
  • Placeholder image of David BERNOTAS
    David BERNOTAS
  • Placeholder image of Liliane FRANCIS
    Liliane FRANCIS
    Image of checkbox
    Elected

Secteur F: Cochrane, Cochrane Iroquois Falls/BR-Matheson Locality

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Clara MCKINNON
    Clara MCKINNON
    Image of checkbox
    Acclaimed

Secteur G: Hearst, Hornepayne, Hearst Locality Education, Mattice-Val Côté

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Lysann BOISVERT
    Lysann BOISVERT
  • Placeholder image of Lucie PAQUIN
    Lucie PAQUIN
    Image of checkbox
    Elected
  • Placeholder image of Cindy SABOURIN
    Cindy SABOURIN

Secteur H: Iroquois Falls, Black River-Matheson

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Jeannette LABRECHE
    Jeannette LABRECHE
    Image of checkbox
    Acclaimed

Secteur I: Kapuskasing, Smooth Rock Falls, Fauquier-Strickland, Moonbeam, Val Rita-Harty, Opasatika, Kap-SRF and District Locality Education

Number of Available Seats: 1
  • Placeholder image of Michel SÉGUIN
    Michel SÉGUIN
    Image of checkbox
    Acclaimed